AVRUPA’DA VE TÜRKİYE’DE EKONOMİ BAŞ AŞAĞI GİDİYOR

Geçtiğimiz haftalarda Almanya’daydım. Almanya’da ekonominin durgunluğu ortaya çıkıyor. Düsseldorf Hava Alanı’nın da dış hatlarda, günde 21 uçak kalkıyor, 7 tanesi Türkiye’ye ve yine aynı şekilde Frankurt’ta hava alanına gittiğiniz zaman tek çalışan peronun THY’nin İstanbul uçakları olduğunu görüyorsunuz.

Gastronomi de halk az dışarı çıkıyor. Buna karşılık Alman hükümeti Türklerde dahil olmak üzere 25 bin €’dan, 79 bin €’ya kadar gastronomi işletmelerine yardım yapıyorlar. Birçok işyerine de %1 faizle kredi veriliyor.

GELELİM ÜLKEMİZE…

Türkiye’de sokaklarda daha bir canlılık var, fakat bu canlılığın en büyük nedeni de sayıları 10 milyonu bulan işsizimiz sokaklarda işsiz, güçsüz dolaşmasından kaynaklanıyor. Merkez Bankası’nın şok faiz kararından sonra 10,25’te tutulan faizler, dövizin tavan yapmasını da beraberinde getiriyor.

Mart ve Nisan ayında 6 ay sonra geri ödemli faizi düşük krediler verildi, şimdi halkımız bu kredileri ödeyemediği için evleri ve arabaları tehlikeye girmiş durumda.

Üretim Türkiye’de büyük ölçüde durmuş durumda. Sermaye yurt dışına kaçıyor. Sabancılar, Şahenkler Malta ve İngiltere gibi ülkelere gidiyorlar. Orta ve orta üstü sınıfta, ilk önce çocuklarını yurt dışına eğitim için gönderip, eşlerini de dikkat etsin diye beraberinde gönderirken, belirli bir süreden sonra kendileri de kapağı yurt dışına atıyor.

Türkiye’de ekonomik kriz büyük boyutlara gelmiş durumda. Genç işsizlik tavan yaptı. Tüketim azaldı artık Pazar esnafı mal satamayacak durumda. Kasapların önünde insanlar kuyumcu dükkanında ziynet eşyalarına bakar gibi etlere bakıyorlar.

Bütçe tartışmalarına baktığınız zaman bütçeden büyük ölçüde ödenekler artık kamuoyuna yansıtılmıyor. Halkımız neyin nereye harcandığını bilmiyor. Türkiye hala 5 müteahhitte 3. Köprü, İstanbul Hava Alanı için büyük paralar ödüyor. Bir tarafa açlık her geçen gün yükselirken, MHP’nin bulduğu çare askıda ekmek, belki yakında askıda ekmeğin içine az da olsa peynir koyarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir