AVRUPA’NIN ÖNEMLİ ÜLKELERİNDE EKREM İMAMOĞLU SEVİNCİ VAR

ASeçimlerden önce üç Avrupa ülkesini dolaştım ve genel olarak beklenti Türkiye’de demokratik bir seçim olması ve 31 Mart’ta seçimlerinde mazbatası elinden alınan Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasına yönelikti. Almanya’da yalnız sosyal demokratlar değil Hıristiyan demokratlarda bunu bekliyordu. Avusturya, İsviçre ve Hollanda’da da bu yaklaşım vardı.

BAŞARI VURGULANIYOR

Bu sabah Avrupa basınına baktığınız zaman neredeyse hepsinin birinci sayfasında Ekrem İmamoğlu’nun kazanması var ve aradaki 800 bin oy farkına değiniyorlar.

Türkiye’ye Avrupa’dan olumlu bir bakış bu seçimlerde başladı. Türkiye’de demokrasi yok diye ilişkileri askıya aldırmak isteyen kitleler bile Türkiye ile yeniden bir diyalog kurulması gerektiğini vurguluyorlar. Bu bizim için bir kazançtır.

GÖZBEBEĞİ OLABİLİR

Türkiye, Avrupa’nın hakikaten göz bebeği olmalıdır. Napolyon’un dediği gibi dünya bir ülke olsaydı İstanbul başkent olmalıydı sözü artık vurgulanan ve kararlaştırılan bir durum haline geliyor. Özellikle Ekrem İmamoğlu’nun dış ülkelerle olan diyaloğu büyük beklenti içinde. Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmaier bile Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi için adımlar atılması kararında.

HERKESE İŞ DÜŞÜYOR

Bu gelişmeler çerçevesinde Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri yeni bir diyalog haline girecek. Son zamanlarda tamamıyla orta doğu çukurunda olarak görülen Türkiye artık Avrupa’nın kalbine tekrar girmek üzere bu fırsatı yalnız Ekrem İmamoğlu değil Türkiye’de Cumhurbaşkanı da başta olmak üzere hükümetinde iyi kullanması lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir