KKTC’DEN OLUMLU HABER GELDİ

Dün gerçekleşen KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Ersin Tatar %51,6 oranında oyla kazandı. Mustafa Akıncı seçimden sonra politikayı bırakacağını açıkladı. Bu olumlu bir gelişme, kişi kusurunu bilmek gibi irfan olmaz demişler.

Şimdi KKTC’nin önünde önemli 3 yol var:

1) KKTC’nin kendi ekonomik gücünü oluşturması için artık halkı Türkiye’den gelen paralarla yaşatmak yerine, “çalıştırarak para kazanmaya zorlama politikasını” uygulamak lazım. 5 yıllık bir süreçte Ersin Tatar bunu başarabilir.

2) KKTC’nin diğer ülkeler tarafından tanınması için dost bildiğimiz ülkelerin de atılım yapması gerekiyor. Pakistan, Katar, Malezya ve son zamanlarda büyük destek verdiğimiz Azerbaycan, bu konuda KKTC’yi tanıyarak uluslararası alanda yalnız bırakmamalıdırlar.

3) Ersin Tatar artık tüm KKTC’nin Cumhurbaşkanı… Ayrım yapmadan Mustafa Akıncı’yı seçenleri de kendi için kazanma yolunda adımlar atmalı.

KKTC’de seçimler kıl payı kazanıldı. Demek ki KKTC’de Mustafa Akıncı gibi düşünenler, ülkenin yarısını oluşturuyor. Bunun nedenlerinin ciddi bir şekilde araştırılması lazım. KKTC için tek hedef, iki ayrı devlet konusunda kendini güçlendirmek ve Doğu Akdeniz şeridinde Türkiye’nin yanında duran KKTC’nin İsrail, Mısır gibi ülkelerle diyaloga geçme şansını araması olacak.

Türkiye’nin de KKTC’ye ayrı yaklaşması gerekiyor. Türkiye almadan veren bir politika izliyor. Geçtiğimiz yıllarda KKTC’de yaşayan her insan için cebine 2.600 $ süspansiyon koyduk. Bu süspansiyonu devlet olarak İstanbul’un bazı ilçeleriyle karşılaştırdığımız zaman, çarpıcı sonuçlar çıkıyor. Beykoz ilçesine devlettin yıllık katkısı kişi başına 900 $’ı geçmemiş bulunuyor. Buna karşılık Türkiye insanı devletine bütün olanakları sergiliyor.

Türkiye’nin KKTC’nin yanında bir de Dağlık Karabağ konusunda Azerbaycan’ın yanında ve ciddi bir destek veriyor. Burada da sadece veren el konumunda olan Türkiye, alan el konumuna geçmek zorunda.

İlk olarak Aliyev’in KKTC’yi tanıması gerekiyor. Bu konu karşısında Dağlık Karabağ’ın statüsünü gündeme getiren Azerbaycan, bu politikasını değiştirmeli zira artık yavaş yavaş Dağlık Karabağ Azerbaycan’a yaklaşıyor.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir