AVRUPA BİRLİĞİ 1 EKİM İTİBARİYLE TÜRKİYE’NİN TAM ÜYELİĞİNİ RAFA KALDIRDI

AB Liderleri Zirvesi dün akşam Brüksel’de gerçekleşti ve genel olarak Türkiye’ye karşı olumlu bir yaklaşım içine giren AB, Ursula Von Der Leyen’in açıklamaları kapsamında:

1) Gümrük Birliği Antlaşması’nın güncellenmesinin iki tarafından yararına olduğunu,

2)  Türkiye’de bulunan 5,4 milyon Suriyeli geçici sığınmacının Türkiye’de kalması diye yardımların görüşülmeye başlanacağını belirtti.

İlişkilerin iyi olması gerektiğini vurgulayan Ursula Von Der Leyen, “Türkiye ile dostluk ilişkilerimizi pekiştirmek istiyoruz, Doğu Akdeniz için zirve toplantısının yapılması konusunda da AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell’i görevlendirdik” dedi.

ZİRVEDE TÜRKİYE VE BELARUS DIŞINDA AB’NİN GELECEĞİ MASAYA YATIRILDI

Ursula Von Der Leyen’in akşam yemeğindeki açıklamalarında vurgulamadığı tek nokta ve artık gündemden düşen Türkiye’nin gelecekte AB’ye tam üyeliği oldu. Belarus ve Türkiye’nin gündemde olduğu bu toplantıda AB’nin yeni 5 Balkan ülkesi içinde yaklaşımlar gayri resmi konuşuldu. Biraz daha ileri gidelim, Batı Ukrayna’nın da orta vade de üyeliği vurgulandı.

TÜRKİYE’NİN AB YOLCULUĞU SONA ERDİ

Türkiye defterini AB kapadı. Türkiye’de AB gündemini gayri resmi olarak kapadı. Avrupa Konseyi’nin aldığı kararlar kapsamında herhangi bir adım atmayan Türkiye; demokrasi, insan hakları, basın özgürlüğü gibi konularda adım atmadığı takdirde böyle bir gündemin zaten gerçekleşmeyeceğini çok iyi biliyordu.

DOĞU AKDENİZ DÜĞÜMÜ KKTC’SİZ ASLA ÇÖZÜLEMEZ

Önemli bir nokta Doğu Akdeniz konferansının gerçekleşmesi konusu… AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilci Borrell KKTC’ninde bu masada yer almasını sağlayabilecek mi?

Yunanistan ve Güney Kıbrıs bunun olmaması için her türlü tedbiri almış durumdalar, şimdi iş AB Komisyonu’nda…

Gerçekleşecek olan Doğu Akdeniz zirvesi KKTC’siz katiyetle gerçekleşmez. Birde bu zirve İstanbul’da olmamalı. Eğer Türkiye’de olacaksa başkent Ankara’da gerçekleşmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir