KKTC’NİN DÜNYA ÇAPINDA TANITILMASI İÇİN NELER YAPILMALI?

KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar 26 Ekim’de ilk ziyaretini Türkiye’ye yapıyor. Tayyip Erdoğan ile görüşecek olan Tatar’ın bundan sonra yapacağı ziyaretler; Pakistan, Azerbaycan, Malezya ve Katar olmalı.

Bu ülkelerle diyaloga geçip, KKTC’nin tanınması için ilk adımlar atılmalı. Her ne kadar olanaklı olmasa da İslam İşbirliği Örgütü’nün 56 ülkesine de bu konuda bir çağrıda bulunmak lazım. KKTC’nin tanınması konusunda gerek KKTC, gerek Türkiye her türlü adımı atmalı.

Hedef: Doğu Akdeniz toplantısında, KKTC’yi taraf olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne karşı, masaya oturtmak olmalı.

Bu konuda Almanya’daki son izlenimlerim, Almanya’nın bu konuya pek karşı çıkmayacağına yönelik. Kıbrıs’ta iki devletin olduğundan hareket eden Almanlar, “birini tanıyoruz, diğerini tanımıyoruz” diyorlar fakat;  KKTC’nin varlığını da kabul ediyorlar. Almanya’da her ne kadar Dışişleri Bakanı Heiko Maas Türkiye’ye çok negatif baksa da, Alman kamuoyunda bu konuda girişimlerde bulunabilir.

Ersin Tatar’ın ziyaret etmesi gereken yerlerin başında da Brüksel geliyor. Ursula Von Der Layen, bu konuya olumlu bakma şansına sahip. Tabii ki AB’nin KKTC’yi tanıma şansı yok, fakat gerek Yunanistan’ın, gerekse Güney Kıbrıs’ın kulağına kar suyu kaçacaktır.

Bunların yapılması dışında BM’nin Güvenlik Konseyi’ne de bir müracaat yapılır ve KKTC’nin bundan sonra resmen muhatap alınması sağlanabilir.

İlk önce KKTC resmen tanınmasa bile gayri resmi girişimler yapılabilir. Şimdi Türkiye’nin ciddi bir lobi faaliyeti yapması ve Washinton, Brüksel ve Berlin gibi başkentler de lobi kuruluşları ile temasa geçmesi lazım. Anastasiadis’in üstünlüğünün çürütülmesi için KKTC’de 1974’ten bugüne kadar olan gelişmeler gözler önüne serilebilir.

İhmal edilmeyecek bir ülkede İsrail’dir. İsrail’den belirli bir süre önceye kadar KKTC’ye turlar tertip ediliyor ve kumar oynamaya birçok İsrailli gidebiliyordu. Son olarak Güney Kıbrıs bunun önünü kesti, fakat İsrail’de KKTC karşıtlığı yok.

KKTC’nin temel hedefi: dış politika ve devlet olarak uluslararası açıdan tanınmak olmalıdır.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir