KKTC’NİN KATILMADIĞI DOĞU AKDENİZ KONFERANSI OLMAZ

KKTC, başarılı bir demokratik seçimden sonra, yeni Cumhurbaşkanı’nı seçti. Şimdi gözler Doğu Akdeniz’e çevrildi. Ülkelerin bir araya gelip çözüm arayacakları Doğu Akdeniz Konferansı’ndan önce, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan ve Mısır 7. geleneksel toplantılarını yaptılar ve Türkiye’yi inanılmaz bir şekilde suçladılar.

TÜRKİYE’NİN MISIR’LA DİYALOG KURMASI ŞART

Burada bizim yapmamız gereken en önemli adım, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’yi artık muhatap kabul ederek, Yunanistan ve Güney Kıbrıs tarafından oluşturulan Türkiye karşıtı cepheden uzaklaştırmak olacak. Böylelikle bizim İskenderiye’deki serbest bölgede yatırımlarımız normalleşecek ve Süveyş Kanalı’ndan ucuza geçme haklarımız tekrardan gerçekleştirilebilir.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs, Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de Antalya Limanı’na hapsetmek istiyorlar. Meis ve Girit’in bir kıta sahanlığı olmadığını onlarda biliyorlar fakat bunu Türkiye’ye dikte etmek istiyorlar.

YUNANİSTAN TÜRKİYE’NİN DIŞ POLİTİKADAKİ YALNIZLIĞINI KENDİ LEHİNE AVANTAJA ÇEVİRDİ

AB’yi arkasına alan Yunanistan, son zamanlarda ABD’yi de kendi yanına çekmeyi başardı. ABD artık Batı Trakya’ya yerleşmeye kararlı. Her ne kadar İncirlik Hava Üssü’nü bu bölgeye taşımayı düşünmeseler de Yunanistan artık ABD’nin bölgede kalıcı bir merkezi oluyor. Almanya’daki askerlerini boşaltmaya başlayan ABD, askerlerini Doğu Avrupa’da belirli yerlere ve başta da Yunanistan’a yönlendirmek istiyor. 

KKTC’NİN EGEMEN BİR DEVLET OLARAK MASADA YER ALMASI VE TANINMASI GEREKİYOR

11 Aralık’ta gerçekleşecek AB Zirvesi öncesi, Doğu Akdeniz krizine yönelik bir zirve gerçekleşecek. Bu zirvede en önemli olay, KKTC’nin masada oturması olacak. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin artık bütün Kıbrıs adasını temsil etmesinin zamanı geçmiş bulunuyor.

Ne yapıp, ne edip KKTC’nin bu kritik süreçte Türkiye’nin dostu olan ülkeler tarafından tanınması gerçekleşmeli. Bu işte Türk Dışişleri Bakanlığı’na düşüyor. Bu başarıldığı takdirde İtalya, İspanya, Hırvatistan gibi ülkelerin desteklediği Türkiye, bu konumda başarılı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir